Jakmile si lidé stanoví své cíle a pracují na nich, pak jich také dosáhnou. Jestliže víme, že stanovení cílů je nezbytné pro dosažení našeho snu, proč je má stále jen hrstka lidí jasně písemně formulované, měřitelné a časově rozvržené a pracuje na nich každý den? Existuje zřejmě mnoho důvodů, proč si lidí jasně nedefinují vlastní cíle. My jsme pro vás vybrali 4 základní.


Vgu1RUfKT3WN1ZYxSWaR_14672519443_13d8873062_k

1) Myslí si, že cíle nejsou důležité

Většina lidí si důležitost cílů neuvědomuje. V domácnosti, kde nikdo žádné cíle nemá, nebo ve společnosti, kde cíle nikdo nerozebírá, můžete snadno dospět k tomu, že cíle nejsou v životě důležité a nejsou potřeba, aniž byste věděli, že vaše schopnost stanovit si cíle má na váš život větší vliv než jakákoliv jiná dovednost. Rozhlédněte se kolem sebe. Kdo z vašich přátel či rodiny má ujasněné cíle a je odhodlaný jich dosáhnout?

2) Nevědí jak na to

Lidé si také neurčují cíle, protože neví, jak se to vlastně dělá. Přání a sny typu „být šťastný“, „vydělat hodně peněz“, apod. nejsou žádnými cíli, ale fantazijními představami. Cíl se od přání výrazně liší. Je jasný, nejlépe písemný a konkrétní. Lze ho rychle a snadno někomu popsat. Můžete ho přesně změřit a přesně víte, jestli jste ho dosáhli, nebo ještě ne.

3) Mají strach z nezdaru

Nezdar bolí. Čas od času ho zažije každý z nás. A s každým takovým neúspěchem přijde i přesvědčení, že příště musíte být opatrní. Lidé sabotují své vlastní snahy tím, že si nestanoví cíle, jejichž dosažení by se nemuselo zdařit. Jsou tak ovlivněni minulým nezdarem, že se raději o nic dalšího nepokusí. Co kdyby to náhodou zase (ne)vyšlo?

4) Obávají se zavržení

Lidé se bojí, že pokud nedosáhnou určeného cíle,  druzí je budou kritizovat a posmívat se jim.  V tomto případě si své cíle nechávejte jen pro sebe, máte-li z toho strach. A ostatním pak pouze po jejich dosažení předveďte výsledek. Další obavou je případ, kdy všem připadáte směšní jen tím, jak vysoký je váš cíl. V této situaci myslete na Roberta Kiyosakiho: „ Velcí lidé mají velké sny a malí lidé mají malé sny. Chcete-li změnit sami sebe, začněte tím, že změníte velikost svých snů.“

Pro nestanovení si cílů neexistují důvody, ale spíše jen výmluvy, které vás brzdí na cestě za snem. Přiznejte si to a pracujte na jejich odstranění. Jak řekl Denis Waitley: „Někteří lidé mají tisíce důvodů, proč nemohou něco udělat. Ale potřebujete pouze jediný důvod, proč můžete.“