Na každé cestě za splněným cílem se může objevit určitá překážka, která bude obtížná ke zdolání. Protože se jí zalekneme, začneme prokrastinovat a celkové snažení vzdáme. Dostaneme chuť s celou aktivitou skončit a následně si naše selhání vyčítáme. Vyzkoušet můžete jednu z těchto efektivních metod nebo navštívit kurz Sám sobě koučem.

1) Nezaměřujte se na problém

Místo toho postavte do popředí samotný výsledek a učení se. Ukažme si to na jednoduchém příkladu. Chcete zhubnout, a proto začnete zdravěji jíst, držet dietu a přidáte i pohyb. Jednou však ranní běh vynecháte kvůli špatnému počasí. Následně si dáte obrovský čokoládový dezert a vaše snažení je rázem zase na začátku.

Vaše mysl začne produkovat myšlenky toho typu, že jste selhali a nikdy to vlastně nedokážete. A protože je vám to líto, k večeři si dáte dvojitou porci dezertu a přidáte i šlehačku.

Takové chování je ale špatné. Místo toho se zaměřte na výsledek a učení se. Vraťme se zpátky k našemu příkladu. Tato strategie vás přivede k tomu, co se vlastně stalo a jak se to stalo.

Nešli jste běhat, protože vaše motivace byla nulová. Příště můžete zvolit raději rozcvičku v suchu a doma. To, že jste si dali onen čokoládový zákusek, není selhání, pouze jedno malé vybočení. Je třeba uvědomit si, že každá událost se rovná zkušenosti, na základě které rosteme.

2) Představujte si, že už jste to dokázali

Možná jste již o této technice slyšeli. Její smysl spočívá v tom, že je dobré představovat si svůj cíl, kterého chceme dosáhnout. V našem případě si budeme představovat sami sebe v mnohem lepší fyzické kondici.

Důležité je si na tuto techniku vzpomenout právě ve chvíli, kdy budete bojovat s momentální ztrátou motivace. Jelikož mozek nerozlišuje mezi vzpomínkou a představou, dáte tak možnost prožít „vzpomínku“ na váš úspěch.

3) Proveďte revizi cílů

Cesta za vaším cílem může být někdy poměrně dlouhá. Platí však, že postupně sbíráte nejrůznější zkušenosti, které jste při stanovování cíle ještě neměli. Sami jej tak můžete na základě zpětného vyhodnocování pozměnit – například si jej rozdělit do několika menších či naopak delších úseků.

4) Zaznamenávejte si svůj pokrok

Většina lidí dělá při své cestě jednu zásadní chybu. Jakmile dosáhneme nějakého cíle, automaticky se zaměříme na další. Tím je však rázem zapomenuta cesta k jeho dosažení. Naše mysl je tímto obelhána a myslí si, že jsme reálně vlastně ještě ničeho nedosáhli.

Proto je dobré svůj pokrok nějakým způsobem zvizualizovat – vést si deník, naplňovat postupně nějakou nádobu apod.

Udělejte první krok za lepšími zítřky a vyzkoušejte například kurz Základy koučinku.